Charakterystyka innowacji
  
 
 
 "Przyrodnicze czary - mary" to innowacja metodyczno - organizacyjna realizowana w klasie II.

Innowacja realizowana będzie na zajęciach technicznych, zajęciach przyrodniczych i pozalekcyjnych w wymiarze 1-2 godz. tygodniowo w zależności od potrzeb. Pozwolą one na przeprowadzanie doświadczeń i obserwacji, które podczas zajęć, nie są możliwe do wykonania, na przykład, ze względów czasowych oraz nie są przedstawione jako obligatoryjne w podstawie programowej. W trakcie zajęć uczniowie będą pracowali w małych grupach, przez co będą rozwijali umiejętności pracy w grupie, przyjmowania odpowiedzialności za współpracujących, wzajemnego wspierania się. Zajęcia pozwolą przekonać się jak ważne są w powodzeniu badań cechy dobrego przyrodnika: systematyczność, dokładność, wytrwałość, odpowiedzialność, spostrzegawczość, a przede wszystkim cierpliwość.

W realizacji zaplanowanych działań szczególną rolę odgrywać będą ćwiczenia laboratoryjne, obserwacja m.in. mikroskopowa, pokazy i metody projektu. Wpłyną on nie tylko na poszerzenie wiedzy i umiejętności, ale przed wszystkim na strefę emocjonalną uczniów. Działania uczniów będą przemyślane i celowe. Przed każdym doświadczeniem uczniowie otrzymają szczegółową instrukcję, która zawierać będzie m.in. zasady bezpieczeństwa obowiązujące przy przeprowadzaniu konkretnego doświadczenia. Będzie to ćwiczenie doskonalące umiejętność czytania ze zrozumieniem.

Do procesu dydaktycznego zaplanowano włączyć zajęcia laboratoryjne w pracowniach Zaczarowanego Świata - Centrum Nauki i Eksperymentu w Opolu oraz w Centrum Nauk Przyrodniczych w Opolu, warsztaty Majsterkowo w sklepie Castorama oraz zajęcia terenowe, podczas których uczniowie będą mogli wykorzystać zarówno przyrodniczą jak i matematyczną. 

Celem innowacji jest przybliżenie dzieciom fenomenów natury oraz otwarcie im drogi do przyrody nieożywionej. Odbywać się będzie to przez eksperymenty i doświadczenia z dziedziny fizyki i chemii. Program został napisany z myślą o wzbogaceniu zajęć lekcyjnych w klasie II o treści, których nie ma w podręczniku. Przyjęte w nim założenia sprzyjają wszechstronnemu rozwojowi dziecka.

Autorka i realizatorka innowacji - Marzenna Stein
   

 
 
Witryna wykorzystuje mechanizm ciasteczek (ang. cookies) w celach
sesyjnych oraz statystycznych. Więcej informacji w polityce prywatności.

OCHRONA I PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH
Edycja strony www - oprogramowanie n4CMSRealizacja: new4mat.com Sp. z o.o.